2016

Dzień uchodźcy 2016

Program obchodów Dnia Uchodźcy w Warszawie 2016:
17.06 godz. 18:00 – Stacja Muranów (ul. Andersa 13) – wernisaż wystawy fotograficznej. Wystawa potrwa 17.06.2016 do 1.07.2016.
18.06 godz. 10:00 – 15:00 – Tramwaj za jednej uśmiech ze Stowarzyszeniem Praktyków Kultury – trasa będzie uwzględniała: Plac Bankowy, Most Gdański, Al. Zieleniecka, Most Poniatowskiego, Centrum, PL. Narutowicza.

18.06 godz. 22:00 Pokaz filmu „Kuzyni” reż. Bartek Tryzyna i Monika Stpiczyńska ( 10 min.) oraz „Zima w Lampedusie” reż. Jakob Brossmann ( 93 min.) na Placu Zabaw nad Wisłą
18.06 godz. 23:30. Impreza z dj w klubie BaRka
19.06 godz. 12:00 – 17:00 Piknik REFUGEE.PL, Park Rzeźby przed Zamkiem Ujazdowskim CSW – Piknik z okazji Obchodów Dnia Uchodźcy.
19.06 godz. 20:00 Solec 44 ( ul. Solec 44) Kabaret na Koniec Świata

 

Zorganizuj Dzień Uchodźcy w swojej miejscowości!

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Jest to gest solidarności z tysiącami osób, które uciekły ze swoich domów przed prześladowaniem. Działania i akcje podejmowane w tym okresie mają przypominać, że nikt nie jest uchodźcą z wyboru. Uchodźcą jest natomiast osoba, która zmuszona chronić swoje życie i życie swoich bliskich ucieka z domu do innego, bezpiecznego miejsca.

Fundacja Refugee.pl oraz Fundacja im. Stefana Batorego zapraszają do włączenia się w obchody Dnia Uchodźcy w Polsce. Zachęcamy do zorganizowania spotkania filmowego i pokazana dwóch filmów: krótkiego metrażu „Kuzyni” w reż. Bartosza Tryzna i Moniki Stpiczyńskiej oraz pełnego metrażu „Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple.

filmy

Każda instytucja kultury, szkoła, organizacja pozarządowa lub osoba, która chciałaby zorganizować pokaz filmowy, otrzyma od nas bezpłatnie oba filmy. My zapewniamy nośnik filmu oraz licencję na pokaz.

Wystarczy zgłosić się do nas pisząc maila na adres: filmy@refugee.pl. Piszcie!

Koniecznie przeczytajcie warunki organizacji pokazu załączone poniżej.

Dzień Uchodźcy w Warszawie jest częścią ogólnopolskiej akcji w ramach, której będzie organizowanych szereg różnego rodzaju wydarzeń. Jeżeli chcecie się włączyć w ich organizację i szukacie inspiracji odsyłamy Was na stronę: uchodzcymilewidziani.com

Informacje o filmach

Warunki pokazu

 

Co się działo:

Wystawa, Migrujący Tramwaj, kino plenerowe i wielokulturowy piknik. To tylko niektóre punkty programu obchodów Dnia Uchodźcy w Warszawie (17-19  czerwca 2016).

Dzień Uchodźcy w Warszawie_czerwiec 2016

20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Jest to gest solidarności z tysiącami osób, które uciekły ze swoich domów przed prześladowaniem. Działania i akcje podejmowane w tym okresie mają przypominać, że nikt nie jest uchodźcą z wyboru. Uchodźcą jest natomiast osoba, która zmuszona chronić swoje życie i życie swoich bliskich ucieka z domu do innego, bezpiecznego miejsca.

Przez wiele lat to właśnie Polska była krajem, którego obywatele musieli szukać schronienia przed prześladowaniem w innych państwach. Obecnie, sytuacja uległa zmianie. Polska stała się miejscem, do którego przyjeżdżają osoby poszukujące bezpieczeństwa i spokoju dla siebie i swoich bliskich. Dzień Uchodźcy organizowany w tym roku w Warszawie ma przypomnieć o polskiej historii oraz powinności nas wszystkich wobec uchodźców i osób wymagających ochrony międzynarodowej. Jest to szczególnie ważne w kontekście obecnej sytuacji w Europie, tzw. kryzysu migracyjnego i uchodźczego oraz toczącej się w Polsce debaty na temat potrzeby przyjmowania uchodźców.

Uchodźstwo nie jest zjawiskiem czarno-białym. Składa się na nie szereg różnych elementów i przyczyn, dlatego nie można go łatwo zaszufladkować. Uchodźcy to osoby doświadczone przez życie, które są zdeterminowane, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, a także ochronę przed prześladowaniem, uciekając ze swojego domu i szukając schronienia w innym kraju. W większości jednak to tacy sami ludzie jak my.

Dzień Uchodźcy w Warszawie organizowany jest przez Fundację Refugee.pl i Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG.

Dzień Uchodzcy – krotki from Fundacja Refugee.pl on Vimeo.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW
DNIA UCHODŹCY W WARSZAWIE 17-19 CZERWCA

W tym roku obchody Dnia Uchodźcy w Warszawie organizowane są przez Fundację Refugee.pl i Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG. Będą trwać aż trzy dni od 17 do 19 czerwca. Mapa kulturalnych wydarzeń umożliwi uczestnikom poznanie uchodźców – odkrywanie ich historii, kultury i tradycji kulinarnych. W trakcie warszawskich obchodów poznamy drogi i życie uchodźców oczami dwójki fotografów, przejedziemy przez miasto Migrującym Tramwajem, obejrzymy filmy w plenerze nad Wisłą. Trzydniowy program zakończy wielokulturowy piknik oraz występ Kabaretu na Koniec Świata.
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

17 CZERWCA, PIĄTEK

18.00 Stacja Muranów, ul. Andersa 13, Wernisaż wystawy fotograficznej „O krok od raju…”

Autorzy zdjęć: Thomas Orchowski (Instytut Reportażu), Agnieszka Kunicka (Studium Fotografii ZPAF), Kurator wystawy:  prof. Andrzej Zygmuntowicz, Przewodniczący Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików.

Dokumentalna wystawa fotograficzna (zdjęcia zostały wykonane w ciągu ostatniego 1,5 roku), na której zostaną zaprezentowane fotografie pokazujące dwa aspekty współczesnego uchodźstwa: drogę uchodźców/migrantów do Europy oraz życie w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Wystawa potrwa do 1 lipca 2016.

wernisaz promo2

18 CZERWCA, SOBOTA

10.00-15.00, ulice Warszawy, Migrujący Tramwaj

Trasa: Pl. Narutowicza  –  Pl. Zawiszy  –  Al. Jerozolimskie  –  Most Poniatowskiego  –  Rondo Waszyngtona  –  Al. Zieleniecka  – ul. Targowa  – Dw. Wileński  –  Most Śląsko-Dąbrowski – Pl. Bankowy –  ul. Marszałkowska  – Pl. Zbawiciela – ul. Nowowiejska  –  Pl. Narutowicza

W sobotę ulicami Warszawy będzie jeździł Migrujący Tramwaj. Jego pasażerów czeka wiele atrakcji – m.in.: AutoBiografia na żywo –  możliwość porozmawiania z młodymi uchodźcami, Ekspresowa lekcja języka zupełnie obcego – 15-minutowe lekcje języka czeczeńskiego, gruzińskiego, ukraińskiego i kirgiskiego, a także Kaligrafia porównawcza – happening plastyczny wykorzystujący różnorodność alfabetyczną migrantów i uchodźców. Nie zabraknie również pokazów tańca i muzyki na żywo. Program został przygotowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Do tramwaju można wsiąść w dowolnym punkcie jego trasy.

22:00 Plac Zabaw nad Wisłą, Bulwar Grzymały-Siedleckiego, Pokaz filmu „Kuzyni” oraz „Salam”

„Kuzyni” reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska 2015, 10 min. kuzyni 2

Historia spotkania dwóch czeczeńskich uchodźców. Lorsana poznajemy, kiedy ma 10 lat, 9 miesięcy i 7 dni, od tygodnia jest w Polsce i mieszka w ośrodku dla cudzoziemców (uchodźców). Odwiedza go tam dawno niewidziany 17-letni kuzyn, który z kolei od dwóch lat mieszka z rodzicami w Białymstoku. Ale to tylko pretekst do pokazania i wyśmiania tego, jakie kalki funkcjonują w myśleniu o mieście i Czeczenach. Mimo trudnego tematu, film charakteryzuje się ciepłym humorem.

„Salam” reż. Zach Ingrasci, Chris Temple; USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.

Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Młodzi filmowcy postawili sobie za cel zamieszkać w obozie i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie, mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.

Pokaz zorganizowany we współpracy z MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

23:30. BarKa, Bulwar Grzymały-Siedleckiego, Impreza z DUNNO Recordings

Impreza z DUNNO Recordings na BarceWielokulturowa fuzja dźwięków i muzyka świata nad samą Wisłą. Nietuzinkowo i z niespodziankami.

DUNNO Recordings to niezależna wytwórnia płytowa i duet DJ-ów: Filipa Lecha, antropologa związanego z Culture.pl i Lutto Lento, producenta muzyki elektronicznej i relaksacyjnej, kompozytora. Dołączy do nich rzutki DJ Ryan R, który zaprezentuje niecodzienne sety bazujące na afrykańskich tempach, erudycyjnej biegłości w operowaniu wątkami etnicznymi i wysokiej dynamice zwinnego miksu. Certyfikat jakości prosto z górnego Portobello Road.

19 CZERWCA, NIEDZIELACały świat w naszej klasie- międzykulturowe warsztaty dla dzieci3

12:00 – 16:00 Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Piknik REFUGEE.PL wraz z zaproszonymi organizacjami pozarządowymi

Spotkanie dla wszystkich mieszkańców Warszawy. W klimacie międzykulturowych gier i zabaw, a także smakołyków kuchni świat a zapraszamy wszystkich z kocem i koszykiem jedzenia na wspólne spędzenie niedzieli. Dzień Uchodźcy świętować będą wspólnie z nami różne organizacje pozarządowe, które przygotowały specjalny program. Nie ma mowy o nudzie. Na uczestników pikniku czeka możliwość poznania i wysłuchania historii uchodźców z różnych krajów, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, wyjątkowy pokaz parzenia kawy, a także gry planszowe.

Organizacje, które wezmą udział w pikniku: Fundacja Refugee.pl, Polskie Forum Migracyjne, Centrum Wielokulturowe, Fundacja Inna Przestrzeń, Strefa WolnoSłowa, Fundacja dla Somalii, Dom Otwarty oraz Refugees Welcome Polska.

 

20:00 Solec 44, ul. SoleKabaret na Koniec Świata by kasia chmura www-0322c 44, Kabaret na Koniec Świata na Dzień Uchodźcy

Kabaret na Koniec Świata w składzie: Zuzanna Grabowska, Agata Wątróbska, Paweł Koślik, Robert Majewski, Maciej Makowski, Łukasz Owczynnikow i Wojciech Solarz. W programie m.in. Jak zostać Uchodźcą? i Jak nie zostać Uchodźcą? Panel Dyskusyjny „Wszyscy jesteśmy Uchodźcami”, Wieczór Poezji Uchodźczej, Rada Pedagogiczna ze szkoły podstawowej w Kujbyszewie z problemem „Jak przyjąć do szkoły Małego Uchodźcę?” A oprócz tego dwie piosenki Uchodźcze, Trzy skecze Uchodzące za Uchodźcze oraz skecz o marchewce.

Więcej informacji: www.facebook.com/refugee.pl.pah

ulotka_dzien_uchodzcy

plakat_dzien_uchodzcy

Regulamin konkursu Zdjecie z Dnia Uchodzcy w Warszawie – Facebook

Belka