10 zapomnianych konfliktów i krzyzysów humanitarnych

Portal Alertnet Reuters w 2005 roku zrobił listę najbardziej zapomnianych konfliktów oraz kryzysów humanitarnych. Alertnet przeprowadził ankietę pośród około 100 pracowników z organizacji humanitarnych, dziennikarzy, profesorów i aktywistów z tej dziedziny. Zamieszczamy na Refugee, wyniki sondy opracowanej przez Portal Alertnet Reuters. Dwa lata po opublikowaniu tej listy, być może inny kraj zająłby pierwsze miejsce, ale to nie znaczy, że lista ta nie jest aktualna, bo ludzie wciąż ponoszą konsekwencje tych tragedii.

1. Kongo
Konflikt w Demokratycznej Republice Konga z  lat 1998-2003, znany jako Afrykańska Wojna Światowa oficjalnie się zakończył. Niestety w rzeczywistości kraj jest ogarnięty bezprawiem i walki w niektórych terenach wciąż trwają.
W trakcie tej wojny 7 innych krajów zostało wciągniętych w konflikt, miliony zginęły z powodu walk i głodu. Około 3,3 miliona ludzi, którzy ucierpieli z powodu konfliktu, nie otrzymało żadnej pomocy od organizacji humanitarnych.


2. Koszmar w Ugandzie
Od 1987 trwa wojna domowa wywołana przez secesję regionu Acholiland.
30.000 dzieci padło ofiarą rebeliantów i zostało zmuszone do służby żołnierskiej lub do prostytucji, natomiast 1,8 mln mieszkańców północnej Ugandy opuściło swoje domostwa, w obawie przed rebeliantami.
„Jeden z najbardziej niesamowitych widoków na świecie to tysięce dzieci uciekające do miast ze swoich wiosek codziennie wieczorem, aby spędzić spokojnie noc i uniknąć porwania przez Bożą Armię Oporu”
Larry Thompson, Refugees International


3. Tragedie Sudanu
W sudańskim Darfurze od czterech lat trwa ludobójstwo. Wojna przyniosła już 400.000 śmiertelnych ofiar. Ponad dwa miliony czarnych Afrykańczyków zostało wypędzonych ze swojej ziemi, ich wioski spalono. Wegetują na granicy śmierci w obozach dla uchodźców na granicy Darfuru i Czadu, bez podstawowych środków do życia. Rząd fundamentalistów w Chartumie postanowił unicestwić afrykańskie plemiona w Darfurze i zagarnąć ich ziemie. 
W południowym Sudanie najdłuższa wojna w historii Afryki spowodowała humanitarny kryzys wszechczasów. 2 miliony ludzi zostało zamordowanych, a 5, 5 mln zmuszonych do ucieczki.
„Podczas 40 lat podróżowania po świecie, nie byłem ani razu świadkiem konfliktu, który łączy w sobie akty ekstremalnej przemocy, ciągłe walki, masowe fale uciekających, zdesperowanych ludzi, głód, choroby i dodatkowo surowy pustynny klimat.”
Martin Bell, były dziennikarz, brytyjski prawnik oraz ambasador UNICEF w Darfurze


4. Siła AIDS
Z 40 mln ludzi zarażonych HIV/AIDS, 2/3 żyje w Afryce Sub-Sharyjskiej. 30% ludzi powyżej 18 roku życia jest nosicielami wirusa HIV, a 14 mln dzieci zostało osieroconych. W najbardziej zaludnionych krajach świata Chinach i Indiach odsetek ludności zarażonej AIDS wzrasta gwałtownie, podobnie w Kambodży i Tajlandii. W Europie Wschodniej według Czerwonego Krzyża i Stowarzyszenia Czerwonego Półksiężyca mieszka 1,2 mln nosicieli.
„HIV/AIDS zabija od ponad 20 lat. I pomimo rozwoju technologii, medycyny nasza cywilizacja jest pochłaniana przez AIDS. Nie zdajemy sobie sprawy z ekonomicznych oraz psychologicznych konsekwencji dla krajów dewastowanych przez AIDS”.
Pam Wilson, international relief coordinator, Operation Mercy


5. Wyniszczona wojnami Zachodnia Afryka
Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Sierra Leone próbują zbudować namiastki państwowości po latach długotrwałych, niszczących wojen.
Prawie 400 000 uchodźców liberyjskich wciąż nie powróciło do domów po kilku latach od zakończenia wojny. Połowa populacji Sierra Leone zostało wysiedlona a 20000 zginęło w wojnie która zakończył się w 2002 roku.
Są to jedne z najbiedniejszych krajów świata, które bez pomocy zewnętrznej nigdy nie będą stabilne

6. Uchodźcy Kolumbijscy
Prawie 3 mln ludzi opuściło swoje domy w  konfliktu. Kolumbia zajmuje trzecie miejsce na świecie jeśli chodzi o liczbę uchodźców, w szczególności wewnętrznych. Wojna wewnątrz kraju pomiędzy partyzantką i armią rządowa, do tego wojny gangów narkotykowych, porwania, spowodowała że kraj jest ogarnięty totalnym bezprawiem, a ludność cywilna wciąż musi uciekać. 35,000 ludzi zginęło od początku konfliktu w 1990 roku.


7. Wojna w Czeczenii
Dziesiątki tysięcy zabitych i setki tysięcy zmuszonych do ucieczki na skutek wojny z Rosją. Oto tragiczne statystyki: Wojna zmusiła do przesiedlenia około 600 000 Czeczenów, przynajmniej 18 000 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło.

 
8. Zamieszki w Haiti w 2004 roku
Polityczny zamęt, który wybuchł w 2004 roku, spowodował ograniczenia w dostawie żywności zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców jednego z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. 55% populacji żyje za mniej niż 1 dolara dziennie, 42% dzieci poniżej 5 roku życia jest niedożywionych .
Jednocześnie w tym roku tropikalny cyklon zabił tysiące ludzie. Do dziś ludność Haiti żyje w ubóstwie, kraj nie jest w stanie odzyskać stabilności.


9. Kryzys w Nepalu
Około 11 000 ludzi zginęło podczas 9 letniego konfliktu pomiędzy bojówkami maoistycznymi, a monarchią konstytucyjną. Według ONZ, 100 000 do 200 000 ludzi zostało zmuszonych do ucieczki. Ponad 40 % ludzi żyje poniżej minimum socjalnego, a połowa dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych.


10. Choroby zakaźne
Specjaliści uznali, że świat zapomniał o chorobach, które zabijają na masową skalę, w szczególności w Afryce. Pierwsza z nich to malaria, z powodu której co 30 sekund w Afryce umiera jedno dziecko. Ponad 40 % populacji światowej jest zagrożonych tą chorobą. Corocznie odnotowywanych jest 300-500 mln przypadków malarii, która zabija rocznie milion ludzi. Na liście znalazła się również gruźlica, na którą rocznie umiera około 2 mln ludzi, włączając ludzi zarażonych wirusem HIV, którzy są bardziej na nią podatni. Rocznie zaraża się 8,8 mln ludzi. Do zabójców dzisiejszych czasów zalicza się również Denga – krwotoczna gorączka, zabijająca corocznie 24 tysiące ludzi, szczególnie groźna dla dzieci i ludzi z osłabionym system immulogicznym.
„Pomimo  międzynarodowych wysiłków, śmiertelność z powodu malarii wzrasta jako rezultat biedy, braku opieki medycznej. Zapobieganie malarii nie jest wcale trudne, ani bardzo kosztowne, mimo to umierają tysiące..”
Roy Probert, communications chief, International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies