Łomża: pobito dwie Czeczenki

Dwie Czeczenki zostały pobite w Łomży. Do napadu doszło przy Al. Piłsudskiego. Młody mężczyzna bił kobiety po głowie, użył także substancji chemicznej – najprawdopodobniej gazu.

To pierwszy od kilku lat atak, który ma podłoże rasistowskie – mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży, Sławomir Dąbrowski. Napastnik krzyczał, że kobiety są Talibami i mają wracać do Czeczenii. Szuka go teraz policja, niestety nie ma zbyt dokładnego rysopisu.

Za napad na tle rasowym napastnikowi grozi kara do 5 lat więzienia. Kilka dni przed atakiem, poseł Lech Kołakowski wydał oświadczenie, w którym apelował o likwidację Ośrodka dla Uchodźców w Łomży. Poseł nie łączy jednak tych faktów. Jak mówi, napad na Czeczenki to incydent, a sprawa uchodźców wymaga kompleksowego rozwiązania. Przypomniał, że po roku dotowania domu uchodźcy przez budżet centralny, przechodzi on na utrzymanie samorządu.

Poseł chce zorganizować spotkanie z przedstawicielami Fundacji Ocalenie, która prowadzi ośrodki dla uchodźców i szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Ma do niego dojść jeszcze w tym tygodniu. Poseł chce zaproponować wprowadzenie zmian w prawie i przeniesienie ośrodków na tereny, którymi administrują bogate samorządy.