Międzynarodowy Dzień Uchodźcy 2007
Sobota, 16 czerwca 2007:
Czeczeński Ekspres
– specjalny pociąg Kolei Mazowieckich, który stanie się przestrzenią wspólnych działań polskich i czeczeńskich artystów oraz zapewni wszystkim chętnym darmowy przejazd na miejsce dalszych wydarzeń:
• 13.30 odjazd ze stacji Tłuszcz
• 14.30 przyjazd na stację Warszawa Śródmieście
• 15.00 przyjazd do Milanówka
• 19.00 wyjazd w drogę powrotną z Milanówka
Miasteczko artystyczne
– Milanówek, teren Miejskiego ośrodka kultury, godz. 15.00-19.00:
• warsztaty prowadzone przez artystów czeczeńskich, afrykańskich i polskich
• występy artystyczne
• prezentacje, wystawa, piłka nożna etc.18 czerwca-23 czerwca
Przegląd filmów o uchodźcach
w Parku im. Rydza-Śmigłego (Park Kultury ) od ulicy Rozbrat,
filmy z przeglądu będą równocześnie pokazywane w kinie Muranów
Niedziela 24 czerwca
Międzynarodowy Dzień Uchodźcy.
Miejsce: Park im. Rydza-Śmigłego (Park Kultury od ulicy Rozbrat)
Dzień Uchodźcy – programZ okazji Światowego Dnia Uchodźcy w czerwcu w Warszawie, Krakowie, Toruniu oraz innych miastach Polski odbędą się imprezy plenerowe. Warszawskie obchody potrwają ponad tydzień: od 16 do 24 czerwca. W programie:
Sobota, 16 czerwca 2007
Czeczeński Wehikuł Kultury – specjalny pociąg uchodźczy z Tłuszcza do Milanówka
13:30 wyjazd pociągu z Tłuszcza
14:30 przyjazd na stację Śródmieście Koleje Mazowieckie
14:45 przyjazd do Milanówka
15:00–19:00 miasteczko czeczeńskie na terenie Miejskiego Domu Kultury w Milanówku: czeczeńska kuchnia, tańce, kultura.
18–23 czerwca 2007
Przegląd filmów o uchodźcach
Park im. Rydza-Śmigłego (Park Kultury) od ulicy Rozbrat
Program festiwalu podajemy poniżej.
Niedziela, 24 czerwca, 14.00–22.00
Wielki Piknik w Warszawie: Światowy Dzień Uchodźcy
Park im. Rydza-Śmigłego (Park Kultury od ulicy Rozbrat)
Niektóre przygotowane atrakcje:
„Zlot didgeridoo”
Wioska indiańska – zabawy dla dzieci w stylu indiańskim.
Plac animacji dla dzieci – zabawy ruchowe i plastyczne dla najmłodszych
„Kącik arabski” – nauka kaligrafii arabskiej, nauka wiązania hidżabów, malowanie dłoni henną
Wystawa fotografii pt. „Świat, który odchodzi” – zanikające tradycje kultur świata, forma nawiązująca do dialogu z malarstwem barokowym (sztuka światło – cienia) autorstwa Andrzeja Łojko
Wystawa wieńcząca projekt artystyczny Teatru Remus przy współracy z Ośrodkami dla Uchodźców
Wystawa fotografii – portrety uchodźców autorstwa Rebecci Steel
„Szczypta Świata” – kącik egzotyczny
Program koncertu:
15.00 Uroczyste powitanie gości przez organizatorów
15.10 Goana Project – koncert didgeridoo chillout
15.35 Contratiempo – flamenco (muzyka i taniec)
16.10 Pokaz Tańca wietnamskiego
16.25 Ukraińskie pieśni – zespół Dziczka
16.40 Indonezyjska muzyka Warsaw Gamelan Group
17.05 Salsa Libre – pokaz salsy
17.25 Tańce czeczeńskie w wykonaniu dzieci z ośrodków dla Uchodźców
18.00 Pokaz Mody Arabskiej – Arabia.pl
18.40 Odo Irawo, Musica de Santeria
19.15 Gadająca Tykwa -koncert
19.50 Pokaz współczesnego tańca Indiańskiego
20.10 Zespół Gamera – bałkańsko – klezmerskie inspiracje
20.40 Milo Kurtis Ensamble – greckie inspiracje
21.15 RitModelia – parada brazylijska
21.30 RitModelia – koncert
Pokazy Szkoły Tańca Salsa Libre
14.00 -14.30 Debata pt. „Sytuacja Wietnamczyków w Polsce”, moderator Ton Van Anh
14.30 -14.45 Wykład o sytuacji w Tybecie – dr Thupten Kunga Chashab (UW)
14.45 -15.00 Pokaz mody czeczeńskiej – tradycyjnej i współczesnej
15.00 -15.15 Taniec czeczeński w ramach projektu Teatru Remus
15.15 – 15.30 Rap po czeczeńsku – Muslim & Timor
15.30 – 16.00 Afrykański zespół Matumba Dance
Szkoła Tańca Salsa Libre – warsztaty
16:00- 16:30 Cappoeira, maculele – grupa Capoeria Liberdade
16:30- 17:00 Tańce afrokolumbijskie – Aziliz Katel Caro
17:00- duża scena- pokaz formacji Salsa Libre
17:30- 18:00 Taniec brzucha Ola Toth (warsztat+ pokaz)
18:00- 18:30 Afro (warsztat + pokaz) – Ola Kobus
18:30- 19:15 Salsa cubana (Radek – Salsa Libre, warsztat + prezentacja taneczna Rueda de Casino)
19:30- 20:00 Samba – gościnnie Szkoła Tańców Karaibskich SHO
20:00-20:30 Bollywood Magda Laksmi (warsztat + pokaz)
20:30- 21:00 Reggaeton – gościnnie Szkoła Tańców Karaibskich SHO
21:00- 21:30 Salsa w parach (warsztat)
21:30 Pokaz Salsa Libre (mała scena)
Do 22:00 Salsa na scenie, animacje etc.
Wystawcy – program wewnątrz namiotów
PAH
– Wystawa: „Utracone ojczyzny”
UNHCR
Namiot DIDGERIDOO:
– Warsztaty wyrobu didgeridoo (zapisy imienne)
– Koncert RiDoo Solo Didgeridoo
– Warsztaty gry „Szkoła Rytmu na Didgeridoo” wykład o grze z rytmem, wspólny trening max 30osób
Stowarzyszenie Wietnamczyków w Polsce CAU VONG
Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Ośrodek MIGRANTA
– Zabawy integracyjne
– Wystawa fotografii
Fundacja polsko – czeczeńska „VIA”
Stowarzyszenie polsko – sudańskie Nil – Wisła
– Wystawa przypraw i kosmetyków sudańskich
– Wystawa zdjęć z Sudanu
– Wystawa sztuki z Afryki Wschodniej
Stowarzyszenie Somalijczyków w RP
– Wystawa
– Słodycze afrykańskie
Międzykulturowy Projekt Ambasady Brytyjskiej
Helsińska Fundacja Praw Człowieka & Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
CARITAS
Centrum Kultury Afrykańskiej Motema Africa
– Bębny do sprzedaży
– Zapisy na lekcje języków afrykańskich
– Zapisy na lekcje tańca afrykańskiego
Projekt Darfur.pl
Akcja zbierania podpisów apelujących do władz Rzeczpospolitej Polskiej, by podjęły stanowcze działania na arenie międzynarodowej, które przyczyniłyby się do zakończenia trwającego od czterech lat ludobójstwa w Darfurze.
Szkoły Języków Obcych Lingua Mundi
– Mini warsztaty językowe
– Zapisy na lekcje
Stoisko Wydawnictwa Agade (Instytut Orientalistyczny UW) i Wydawnictwa TRIO
Stoisko Wydawnictwa Sic!
Afrykański salon piękności – kosmetyki i afrykańskie warkoczyki
– Fryzury afrykańskie
– Kosmetyki według tradycyjnych receptur
Restauracje z kuchnią świata – Habibi, Kebab Farana, Bar Asian Lan Anh, Kuchnia Orientalna