Wiadomo ilu uchodźców z Tunezji i Libii dotarło do Włoch

Ponad 48 tys. uchodźców z Tunezji i Libii przybyło od początku tego roku do Włoch, ale 13 667 osób spośród nich zostało już repatriowanych – oświadczył 15 sierpnia włoski minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni.

Minister, który z zadowoleniem powitał postawę rządu tunezyjskiego w sprawie repatriacji nielegalnych imigrantów do Tunezji, podkreślił, że nie można tego samego powiedzieć o powstańczej Narodowej Radzie Libijskiej.

Szef włoskiego MSW, który reprezentuje w rządzie premiera Silvio Berlusconiego prawicowo-populistyczną partię Liga Północna, niechętną wszelkiej imigracji, wyraził opinię, że w tej sytuacji kontrola napływu imigrantów „nie będzie możliwa”.

Maroni opowiedział się w tym samym wystąpieniu za jak najszybszym wycofaniem się Włoch z operacji sojuszniczych w Libii.

Z wybrzeży tunezyjskich przybyło w tym roku do Włoch 24 769 imigrantów, podczas gdy z Libii 23 267. Do końca roku Włochy zamierzają odesłać 30 tys. spośród nich – zapowiedział minister Maroni.

Spośród imigrantów przybyłych z Libii, którzy zwrócili się do włoskich władz o udzielenie azylu „35 do 40 proc. powinno otrzymać status uchodźców” – obiecał minister.

Zapowiedział jednocześnie, że Włochy zmienią niezwłocznie dekret dotyczący warunków repatriacji imigrantów.

W ciągu ostatniego weekendu na brzegach włoskiej wyspy Lampedusa znajdującej się w połowie drogi między Sycylią a wybrzeżem Afryki wylądowało 2 200 imigrantów.

Spośród tysięcy ludzi, którzy co tydzień starają się przedostać nielegalnie z północnej Afryki do Europy na często zupełnie nieprzystosowanych do morskiej żeglugi statkach, łodziach i tratwach toną setki ich pasażerów.