Włochy: surowe przepisy dotyczące nielegalnej imigracji

Senat Włoch przyjął tzw. pakiet bezpieczeństwa, który wprowadza surowe metody walki z nielegalną imigracją. Po raz pierwszy została ona uznana za przestępstwo.

Głównym inicjatorem ustawy jest prawicowa koalicyjna Liga Północna, która w 2008 roku szła do wyborów obiecując jej uchwalenie.
Nowe ustawodawstwo budzi protesty centrolewicowej opozycji, włoskiego Kościoła, Watykanu oraz obrońców praw człowieka. Centroprawicowy rząd Silvio Berlusconiego krytykowany jest przez nich za sprzyjanie ksenofobii i rasizmowi.

Zgodnie z wchodzącymi teraz w życie przepisami, osoby przebywające nielegalnie we Włoszech lub próbujące się w ten sposób dostać do tego kraju będą aresztowane oraz karane grzywną w wysokości od 5 do 10 tysięcy euro, a także natychmiast wydalane.

Należy również zawiadamiać władze o przypadkach nielegalnych imigrantów. Z obowiązku tego zwolnieni zostali lekarze i dyrektorzy szkół.
Do trzech lat więzienia i wysokie grzywny grożą właścicielom mieszkań wynajmującym je nielegalnym imigrantom.

Ponadto odbiera się dzieciom nielegalnych imigrantów prawa do większości publicznych świadczeń. Dzieci te nie będą mogły zostać zarejestrowane w urzędach stanu cywilnego.

Kolejna kontrowersyjna decyzja zawarta w tym pakiecie to legalizacja patroli obywatelskich czuwających nad bezpieczeństwem.
Niedawno było o tym głośno we Włoszech, kiedy to okazało się, że takie patrole wyprowadzi na ulice w miastach na północy kraju skrajna postfaszystowska prawica, a na jej mundurach widnieją nazistowskie symbole.

Na mocy nowych przepisów w przypadku osób oczekujących na azyl trzykrotnie wydłużono – z dwóch do sześciu miesięcy – okres przymusowego pobytu w specjalnych ośrodkach dla imigrantów.